Omega-3 Hakkında

Omega-3 Sağlığa Etkileri

Bilim adamları Akdeniz diyetinin sağlığa neden bu kadar faydalı olduğundan hala emin olamasalar da, balık tüketiminin yüksekliği üzerinde durup, araştırmalarını bu konuda yoğunlaştırıyorlar. Şüphesiz ki balık, az yağlı olması ve yüksek protein ihtiva etmesi bakımından çok sağlıklı bir yiyecek. Uzmanlar balık yemenin kalp sağlığına olan olumlu etkilerinin, içeriğindeki yağlardan kaynaklandığına inanıyorlar. İşte Omega-3 yağ asitleri diye duyduğumuz yağlar, balıkların kendi vücutlarında ihtiva ettikleri yağlar. Omega-3 yağ asitlerini vücudumuz kendi üretemediğinden, mutlaka dışarıdan almamız gerekiyor.
 
Düzenli yağlı balık yemenin, kalp atışı düzensizliklerini önlediği görülmüş; ki bu düzensizliklerin de doğrudan kalp krizi riski ile bağlantılı olduğu biliniyor. Son yapılan araştırma sonuçlarına göre, haftada bir kez tüketilen yağlı balıklar bile, kalp atışı düzensizliklerine olumlu etki yapmışlar.
 
Omega-3 yağ asitlerinin bu etkileri nasıl yaptıkları konusunda hala anlaşılmayan noktalar var. Yağ asitlerinin kandaki kolestrol oranını düşürmediği, ancak yemek sırasında ve yemekten sonra kandaki trigliserit yoğunluğunu azalttığı belirtiliyor. Özellikle yemek sonrası kandaki trigliserit oranının yükselmesi, kalp krizini tetikleyen etmenlerden biri olarak gösteriliyor.
 
Omega-3 yağ asitleri, aynı zamanda insan beyni ve göz retinasının da önemli bileşiklerinden. Bu yüzden, rahimde ve doğum sonrası bebek gelişimi üzerindeki etkisi çok araştırılmış ve hala araştırılmaya devam ediliyor. Diğer taraftan, hamilelik sırasında ve emzirme dönemindeki etkileri üzerine de yoğun çalışmalar devam etmekte. Ancak bu araştırmaların sonuçları henüz kesinlik kazanmamış. Bazı uzmanlar tarafından hamilelerin yağlı balıkları yemeleri öneriliyorsa da, bazı balıkların (yüksek oranda civa içeren kılıç balığı, ringa balığı veya bazı tip ton balıkları gibi) hamilelik döneminde kesinlikle tüketilmemesi gerektiği söylenmekte. Bu sebeple, hamile bayanların Omega-3 kaynakları hakkında doktorlarına danışması şart.
 
 
Omega 3 Hakkında
Omega 3 Nedir?
Omega 3'ün Önemi
Faydaları
Kimler Kullanmalı ?
Sağlığa Etkileri
Omega 3 Bunları Biliyor musunuz?
   
Kullanım Grupları
Gebelik - Emzirme Dönemi
Çocuk Sağlığı
Kalp ve Damar Sağlığı
Kolesterol Dengelenmesi
Şeker Hastaları
Alzheimer
Kemik ve Eklem Sağlığı
Göz Sağlığı
   
Canlı Destek
 
 
   
   
   
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Copyright © 2010 Omega 3 - Yaşam Boyu Omega 3, Yaşam Boyu Sağlık
Created By İnfomedya